מילון מונחים

סטייג' / Stage

שלב בו נמצאת המחלה – נקבע לפי גודל הגידול, בלוטות לימפה נגועות או לא והאם יש או אין גרורות מפושטות.

נשירת שיער כתוצאה מכימותרפיה

אובדן השיער הוא זמני ועם תום הטיפול בכימותרפיה השיער חוזר לצמוח. כדאי להערך מראש לפני נשירת היער עם מטפחות/צעיפים או פאה.

הקרנות

קרינה ממוקדת לאזור מסויים במטרה ליצור נזק לרקמה בה היה הגידול. הקרינה מתבצעת יום יום לפי מספר הפעמים שנקבע על ידי הרופא/ה. יש לטיפול זה  תופעות לוואי כמו עייפות, כויה בעור ועוד.

אם אר איי / MRI

סריקה המשמשת לאבחון רפואי באמצעותתהודה מגנטיתבבדיקה זו א נעשה שימוש בקרינה.

פט סיטי / PET CT

בדיקה המשמשת לגידול  תאים סרטניים באמצעות קרינה שניפלטת מכמה מקומות ועוברת דרך רקמות הגוף. החומר המוזרק לגוף הוא חומר רדיו אקטיבי ולפי אופן הפיזור שלו ניתן ללמוד על פיזור גידולים בגוף.

סרטן שד גרורתי

סרטן אשר כבר התפשט מעבר למקור בשד, דרך זרם הדם או מערכת בלוטות הלימפה.

כריתה מלאה

תהליך כירורגי של כריתה מלאה של כל השד כולל הוצאת חלק מבלוטות הלימפה. לעיתים מבוצעת כריתה מלאה כחלק ממניעה אצל נשים בעלות סיכויים גבוהים לחלות בסרטן שד.

ממוגרפיה

צילום רנטגן של השדיים במכשיר מיוחד בו כל שד מצולם בניפרד. לצורך הצילום השד מונח על משטח מיוחד ונלחץ בינו לבין לוח בדיקה – הבדיקה עלולה לכאוב מעט אולם זה עובר מייד עם תום הבדיקה.

אולטרסאונד שד

בדיקה משלימה לבדיקת הממוגרפיה. הבדיקה אינה מכאיבה ואינה פולשנית ואינה כרורה בחשיפה לקרינה.

ביופסיה

היא בדיקה המבוצעת בהרדמה מקומית ויכולה להילקח בשאיבה עם מחט מיוחדת כדי לבדוק חלקי רקמה או תאים במטרה ולגלות מה טיבו של גוש חשוד, או כדי לקחת דגימה מאיברים פנימיים או כדי להעריך יעילות . כדי לכוון את המחט בצורה נכונה משתמשים באולטראסאונד.

נשאות גנטית

אם במשפחתך יש מקרים של סרטן שד מומלץ לבצע בדיקת דם לגילוי נשאות. ההמלצה היא לבצע את הבדיקה מגיל 25. זו בדיקת דם פשוטה. במידה ומתגלה נשאות – חשוב מאוד לעבור בדיקות לעיתים תכופות ולהיות במעקב צמוד או בטיפול בהתאם להמלצת הרופאים.

כימותרפיה

טיפול שהורס את התאים הסרטניים ויחד עם זאת גורם לתופעת לוואי של חולשה, נשירת שיער, כאבים.

כריתה חלקית

תהליך כירורגי שבו מסירים את הגידול הסרטני בעוד שומרים על השד ועל צורתו ככל שמתאפשר.
כל הטיפים הועלו
אין עוד טיפים להעלות. אתם מוזמנים לשלוח לנו טיפים משלכם ונפרסם!